Bülend Karpat (Basket Dergisi) : ‘‘Düzen ve Devamlılık.’’
Bülend Karpat (Basket Dergisi) : ‘‘Düzen ve Devamlılık.’’

Bülend Karpat’ın Basket Dergisi internet sitesinde Banvit'in FIBA Şampiyonlar Ligi ikincisi olduğu maçtan sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

‘‘Yıllardır alınan doğru kararlar, işlerin nasıl pozitif ivmeler kazandırdığını "Gözümüze sokarak" gösterdi Banvit Basket.

Kurulduğu günden bu yana yakından izleme şansı bulduğum organizasyonu sonunda Avrupa Şampiyonlar Ligi finalinde mücadele ederken görmek, bana çok büyük bir keyif verdi.
Final oynayan takım, kupaya uzanmasa bile, kazanan kadar değerlidir her zaman.

Final maçını analiz etmek istemiyorum. Bir kaç sıradan sebep göstererek böylesine anlamlı bir kazanıma gölge düşürmek istemem. 
Asıl olan gelinen noktanın içeriğidir.

Alınan kararlar ve sabırla işlenen organizasyon yumağı. 
Özkan Kılıç başkan ilk hamleyi yaptığı zaman Erdek turnuvasında kararını çoktan vermişti. Doğru organizasyon ve istikrar. Banvit'in başarısının temel olgusunu oluşturacaktı.

Bunun yanı sıra, Bandırma gibi küçük bir şehirin sosyal yapısını, zaman içinde değiştirmek, olmayan bir spor etkinliğini, bölgenin yaşam kaynağı haline getirmek hiçte kolay değildi.

Basketbol yapılanmasını inşa ederken, federasyon, basın ve basketbol ailesiyle ilişkilerini aynı seviyede tutmaya gayret etti.

Prensiplerinden ve düzeninden hiçbir zaman taviz vermedi.
Kısıtlı bütçelerle, alt yapı zenginliğine ve başarılı bir süper lig takımı yaratarak, bu felsefenin ne denli doğru olduğunu kanıtlamış oldular.

Turgay Çataloluk, Turgay Zeytingöz bu eserin meydana gelmesinde, özen ve özveriyle yılmadan çalışan iki vazgeçilmez yönetici olarak sivrildiler. ismini saymadığım bir çok gizli askerin de olduğunu biliyorum "Mutfakta"

Başarınızı kutluyor. Bu anlayışla, Türk basketboluna "Rol-Model" olmaya devam edeceğinizden asla şüphe etmiyorum.’’