TRT Spor Pota Prog. Ali Kavaklıoğlu : 'Türkiye'nin Başkenti Ankara, Basketbol Başkenti ise Bandırma'
TRT Spor Pota Prog. Ali Kavaklıoğlu : 'Türkiye'nin Başkenti Ankara, Basketbol Başkenti ise Bandırma'

21 Şubat 2017 Salı bugün TRT Spor'da yayınlanan Pota programına Banvit Basketbol Kulübü Genel Menajeri Turgay Zeytingöz katıldı. Hakan Aslan ve Ali Kavaklıoğlu'nun sunduğu Pota programına İntegral Forex Türkiye Kupası şampiyonu Banvit Basketbol Kulübü konu oldu.

Banvit'in şampiyonluğundan bahseden programın sunucusu Hakan Aslan şunlardan bahsetti : ''4 gün boyunca bir ziyafet vardı Ankara'da. Şampiyon olan Banvit bu sene ne olduğunu hem ligde hem de Avrupa'da gösterdi. Tarihinde ilk kez kupaya uzandı.'' dedi.

Ali Kavaklıoğlu ise : ''Banvit'in şampiyonluğu bir rüyaydı ve rüyayı gerçekleştirdiler. Onlar için bir hayaldi. Ama hayali gerçekleştirmek çok daha önemli. Ben skorlardan daha ziyade Banvit Basketbol Kulübü'nün alınıp incelenmesini ve model olarak da Türkiye'deki basketbolla uğraşan kulüplerin Banvit'in kulüp modelini almalarını ve Federasyonu'nun da modeli incelemesini öneriyorum. Banvit'i bütün herkesin örnek alması gerekir.

Antrenörler gidip geliyor ama Banvit'te değişmeyen tek şey Başkan Özkan Kılıç, Sportif Direktör ile Genel Menajer Turgay Çataloluk ve Turgay Zeytingöz, Kondisyoner Ertan Bedir ve Yardımcı Antrenör Rüçhan Tamsöz. Bence başarısının sırrı burada. İstikrar. Bandırma Kırmızı gibi ikinci bir takımınız var. Ona çok güzel yatırımlar yapıyorsunuz. Ve en önemlisi Türk oyuncuları oynatıyorsunuz. Benim için değerli şey budur. Tolga'nın burada sayı bulup en sıcak anlarında sorumluluk verilmesi Türk Basketbolu adına şapka çıkartılacak bir olay. Hepinizin hakkını ben buradan teslim ediyorum. Size teşekkür ediyorum. Herkesin Banvit'e gelip sizlerden ders alması lazım. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Avrupa'daki takımlar da sizi inceleyip sizlerden gelip ders alsınlar.'' dedi.

Programın ilerleyen bölümünde programa telefonla konuk olan Banvit Basketbol Kulübü Genel Menajeri Turgay Zeytingöz ise şunları söyledi : ''Buradaki yapıyı ve organizasyonu çok iyi özetlediniz. Gerçekten burada bir aile ortamı var. Gelen oyuncu ve antrenör buradaki aile ortamına girince daha çok motive oluyor. Bizim antrenör ve oyunculara yaptığımız şey basketbol dışında hiçbir şeyle uğraşmadan tamamen basketbola ve yaptığı işe odaklanması için uğraş veriyoruz. Dediğim gibi çok değerli bir basketbol adamından da yaptığımız işlerin doğru olduğunu duymak bizleri bu şekilde onurlandırmanız ve güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

Biz burada altyapıya Türk oyuncuya yatırım yapıyoruz senelerdir. Yıllardır altyapıya yapılan yatırım meyvesini almaya başladı. Son iki senedir kupaları topladık. Onun dışında Bandırma Kırmızı belki de dünyada bir ilktir. İlk defa en üst ligde bir İlçe'nin iki takımı temsil etti. Bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağıydı. Bandırma Kırmızı hala bizim altyapıdan çıkan oyuncuların geçiş sürecini geçirdiği yer. Bizim için A Takım kadar önemi var.

Banvit'e gelecek olursak ise senelerdir yatırım yapılıyor, ciddi bir istikrar var. Ama bunun sonucunda hep bir kupa bekliyorduk. Kupa özlemi ile yanıp tutuşuyorduk. Kolay değil. Herkesin ortak düşüncesi Türkiye Avrupa'nın neredeyse en iyi en kaliteli ligi konumunda. Çok değerli koçlar, çok değerli oyuncular var. Kolay değil bu ligde kupayı kaldırmak. Baktığımız zaman ufak bir örnek ile Şubat ayı başında fikstürümüze bakıyorduk.

Açıkçası biz bile böyle bir başarıyı bekliyorduk desek biraz abartmış olurdum herhalde. Çünkü Şubat ayı fikstüründe Darüşşafaka Doğuş maçıyla başladık sonra evimizde Galatasaray Odeabank ile oynadık. Türkiye Kupası'na da Beşiktaş Sompo Japan sonra Galatasaray Odeabank-Darüşşafaka Doğuş galibi ile finalde de inşallah gelebilirsek başka bir Euroleague takımı vardı. Biz tabi ki hayal kuruyorduk. Koçumuz da bunu sürekli söylüyordu. Bir hayalimiz var bunu gerçekleştirmeye geldik diyerek. Ama burada gerçekten oyuncularımızı tebrik etmek istiyorum. Çok karakterli davrandılar. Başından sonuna kadar.

Bence kupayı hiç soru işaretine gerek kalmadan çok net bir şekilde aldığımızı düşünüyorum. Galatasaray gibi bir takımı 4 günde iki kere yenmek kolay değildi. Dolayısıyla zor bir yoldan geçtik. Banvit'in müzesine herkesin ciddi saygı gösterdiği her zaman parmak ile gösterdiği Banvit organizasyonuna bu kupa çok yakıştı diye düşünüyorum.'' dedi.

Değerli basketbol adamı Ali Kavaklıoğlu ise son olarak şunları ekledi : ''İlçe takımı dedin ama Türkiye'de %90 basketbolla uğraşan insanlara Bandırma desen İl derler. Bence Bandırma Basketbol'un Başkenti. Bunu samimiyetimle söylüyorum. Türkiye'nin Başkenti Ankara, Basketbol Başkenti ise Bandırma'dır.'' dedi.