Bülent Çevikalpli (Balıkesir Politika) : ''Muhteşem Banvit''
Bülent Çevikalpli (Balıkesir Politika) : ''Muhteşem Banvit''

Balıkesir Politika yazarlarından Bülent Çevikalpli'nin Banvit'in Türkiye Kupası final maçında Anadolu Efes'i 66 - 75 mağlup ederek Türkiye Kupası Şampiyonu olduğu maçtan sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

BU HAFTAKİ yazıma Pazar akşamı oynanan ve KENT olarak (10 Plaka) bizleri çok ama çok mutlu eden bir BASKETBOL olayı ile başlamak görevim oldu.

Bu hafta sonu BSL’de maçlar oynanmadı. Nedeni ise,TÜRKİYE KUPASI maçlarının oynanacak olmasıydı. Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere 8 takımın katılımıyla Ankara’da oynanan müsabakalarda BANVİT ilk maçında BEŞİKTAŞ ile karşılaştı. İlk periyotta iki takım da çok kontrollu oynadılar ve bu periyot (16/16) bitti. İkinci periyotta da değişen fazlaca bir şey yoktu ve bu periyot (18/17) BJK'ın üstünlüğü ile geçilince devreye BJK 34/33 önde girdi.

Üçüncü periyot da çok kısır oynandı ve bu periyotu BJK(14/11) önde kapatınca son periyota 4 sayılık fark ile önde başladı. İşte bu periyotta roller aniden değişti ve sazı eline alan Jordan Theodore'nun 20 sayılık performansına ORELİK de 12 sayı 12 Ribaunt katkısı verince ve takım olarak bu periyotta harika bir SAVUNMA ile BJK'ı 9 sayıda tutup 22 sayılık skor bulunca maçı 66/57 kazanarak sonraki maçta Galatasaray ile eşleşti.

İkinci maçımızda DAÇKA'yı yenen Galatasaray ile karşılaştık. İlk ve İkinci periyotlarda oldukça kontrollu bir oyun ile iki takım da maçtan kopmadan oynadılar. Periyotlarda (16/14) ve (17/14) üstünlüğü olan takımımız, devreye de (33/28) 5 sayı farkla önde girdi. Üçüncü çeyrek Galatasaray'ın gözle görülür bir üstünlüğü vardı ve periyot (14/23)’lük farkla sonuçlanınca devreye girerken oluşan 5 sayılık fark eriyip dördüncü periyoda (47/51) 4 sayılık farkla yenik başladık.

Jordan Theodore ve Orelik 40’ar dakika sahada kalarak 37 sayı, 8 Ribaunt ve 6 asistlik performans sergileyince oluşan 4 sayılık fark eridi ve maçın sonu (71/68)lik skor ile galibiyetimizle kapandı.

Finale ilk adını yazdıran takımımız BANVİT rakibini bekledi ve A.Efes/KSK maçından 79/74 skorla galip ayrılan A.EFES finaldeki rakibimiz oldu. Pazar akşamı oynanan bu maçı, Mehmet Keseratar, Murat Biricik ve Özlem Yalman üçlüsü yönetti. Maça kendinden son derece emin bir biçimde başlayan takımımız bir makina düzeninde aksamadan ilk periyotu (14/23) gibi 9 sayılık fark ile önde kapattıktan sonra, İkinci periyotta A.Efes savunmasını sertleştirip, kolay sayı bulmamıza izin vermeyince (18/15)’lik skorla devreye (32/38) 6 sayı önde girdik. Üçüncü periyotta savunmalar ön plana çıkınca inanılmaz kısır bir skor ortaya çıktı (12/14)’lük bu skor ile 8 sayılık fark ile (44/52) dördüncü periyota önde başladık...

Bu periyot maçın en çok sayı atılan periyotu oldu... Ancak Theodore bu maçta da LİDER oyuncu olmanın özelliklerini uygulamalı gösterir bir oyun ortaya koyunca, aradaki 8 sayılık farkın kapanmasına izin vermeden oynayıp, oynatıp, (22/23)’lük periyot skoru sonrası maçı da (66/75)kazanmayı başardı.

Bundan önce bir kez EFES ile, bir kez de BJK ile FİNAL oynamasına karşın hep FİNALİST olarak evine dönen BANVİT bu defa İNANARAK ve ÇALIŞARAK geldiği turnuvada 2 Euroleauge takımını ve Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde yoluna UYGUN adımlarla ilerleyen BJK.'ı da yenip ŞAMPİYON olarak TÜRKİYE KUPASINI önce BANDIRMA'ya, sonrasın da DOĞAL olarak 10 plakaya yani BALIKESİR'e getirmiş oldu...

İşte bunun için Yazımın başlığını da MUHTEŞEM BANVİT olarak koydum. Özellikle GÖRENER Ailesi’ne verdikleri destekten dolayı, Sevgili Kardeşim Özkan KILIÇ'ı bu organizasyonu DOĞRU ve güvendiği adamlarla yöneterek TÜRKİYE'ye ÖRNEK olmasından dolayı,Teknik kadro ve TAKIMI da gösterdikleri bu imrenilesi başarıdan dolayı gönülden kutluyorum. Kuruluş aşamasındaki desteklerimin de ne kadar DOĞRU olduğunu görmek beni ayrıca MUTLU ediyor. BÜYÜKSÜN BANVİT...