Murat Özyer (Basketfaul) : ''8 Maddede Banvit'in Kupası.''
Murat Özyer (Basketfaul) : ''8 Maddede Banvit'in Kupası.''

Basketbol koçu ve yazarlarından Murat Özyer'in Banvit'in Türkiye Kupası final maçında Anadolu Efes'i 66 - 75 mağlup ederek Türkiye Kupası Şampiyonu olduğu maçtan sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

1. Casper Vidmar, o sanki bir duvar.

Rakibin çembere gidişlerinde geniş vücuduyla ortayı kapatarak, zıplamadan yerde yaptığı bloklarla çemberin önüne adeta kalın bir “DUVAR” ördü. Savunmada arkadaşlarına yaptığı yardımlar ve ribaundların yanında, hücumda özellikle Theodore’ a yaptığı perdelemelerle sayı üretiminde önemli rol oynadı. Finalin gizli kahramanıydı.

2. “JOKER” Kulig.

Vidmar’ın sahada yokken 5 numara olarak oynayan Kullig, hem hücumda, hem de savunmada başarılı performans sergiledi. 4 numara oynadığı zaman dış şutuyla, 5 numara olduğunda içeri devrilmeleriyle takımının sayı üretmesine yardım edebilen bir uzun rolündeydi. Her yere, her şeye yetişmesiyle Banvit’in bu turnuvadaki JOKER’i oldu.

3. “ÇİLİNGİR “ Orelik.

İyi bir uzak mesafe şutörü olmasının yanında basketbolu okuyarak oynaması onu takımın 4 numarasından fazlası haline getiriyor. Theodore’un performansına doğrudan etki eden en önemli oyuncu, öyle ki baskıya karşı topu getirip oyun bile kurabiliyor. Orelik, takımı için her kilidi açan bir “ÇİLİNGİR” oldu.

4. CAN KURTARANLAR.

Göreve Başladı Takımın lideri, tek oyun kurucusu Theodore oyunda yokken, oyun kurucu görevini üstlenen ve turnuva boyunca bu görevi oldukça başarılı şekilde yerine getiren bu genç ikili, Banvit kadar tüm Türk Basketbolu’nun da ihtiyacı olan “CANKURTARAN”lar. Finalde toplamda sadece 3 sayı bulsalar da, yaptıkları 6 asist ile arkadaşlarına kritik dakikalarda sayı fırsatı sağlayarak başarıda pay sahibi oldular. Diğer bir forvet Chapell ise final maçının son noktasını koyan üçlüğü, aynı zamanda maçtaki tek 3’lük isabeti oldu ( 1/7 ).

5. “JORDAN” Theodore.

Ligde bu güne kadar Demir İnşaat B.Çekmece maçındaki 7 sayısı hariç hep çift haneli sayılarla maçları tamamlamayan, 17. hafta itibari ile 20 sayı ortalama ile ligin sayı lideri, 7,5 asist ortalaması ile ligin asist lideri olan Theodre’u bu turnuvada da kimse durduramadı. Milli takımlarda oynamak istediğini bu kupa vesilesi ile kamuoyuna duyuran Theodore’un ailesi belki de kariyerindeki bu günleri tahmin ederek “JORDAN” adını vermişlerdir. Theodore da ailesini mahcup etmedi ve Banvit’in JORDAN’ı oldu.

6. SAGADIN’in Öğrencisi FILIPOVSKI.

Sasha Filipovski, sezon içinde Euroleague takımlarına kurduğu üstlüğü Türkiye Kupası ile taçlandırdı. Rolleri netleştirmesi, oyuna doğru müdahaleleri, Furkan ve Tolga’yı maçın kritik anlarında dahi oyunda tutarak, son toplarda sorumluluk vererek bu oyuncuların gelişimlerini hızlandırması, koç olarak en önemli artıları. Bugünlere gelmesinde Sloven koç Zmago Sagadin’in büyük emeği olan Filipovski’nin Avrupa’da reytingi yükselen koçlar arasına girdiği konuşuluyor. Başarılı olması gereken son test ise tabi ki play offlar olacak.

7. ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK.

Banvit alt yapısından yetişen oyuncu olarak Tolga Geçim’in imzası olan bir kupanın kulüp müzesine girmesi, Banvit ailesi için çok değerli olmalı. Ahmet Gürgen yönetimindeki oyuncu fabrikası Bandırma Kırmızı’nın kadrosundaki genç oyuncuların çalışma azimleri, Tolga Geçim sayesinde birkaç kat arttığını tahmin ediyorum. Bandırma Kırmızı’nın yetenek havuzundan beslenen Banvit, ALTIN YUMURTLAYAN yapı olarak Türk kulüplerine bugün daha fazla cesaret vermiş olmalı.

8. Brezilya’da Türk Dizisi.

Brezilya deyince aklımıza önce futbol sonra diziler geliyor. 1990’larda önce onlar bize dizilerini gönderdi seyrettik. Şimdi onlar Türk dizilerini seyrediyorlar. Biz Banvit dizisini sevdik, heyecanla devamını bekliyoruz…Anladınız siz onu… Ankara’da yaşayan bir büyüğümüzün dediği gibi; Banvit que durante anos deu excelentes servicios treinando jogadores em cada categoria pata equipo nacional, com copa que ganhou com vocé, esta confiada a BRF Brasil. Desejamos-lhe succeso. Bu vesile ile Görener ailesini, Başkan Özkan Kılıç, Genel Direktör Turgay Çataloluk ve tüm Banvit ailesini tebrik ederim.