Jordan Theodore : ''Avrupa’nın En İyi Guardı Olduğumu Düşünüyorum.''
Jordan Theodore : ''Avrupa’nın En İyi Guardı Olduğumu Düşünüyorum.''

İntegral Forex Türkiye Kupası'nı Anadolu Efes'i 75-66'lık skorla mağlup ederek, müzesine götüren Banvit'te kupanın mimarlarından olan MVP Jordan Theodore Eurohoops.net internet sitesine açıklamalarda bulundu.

Theodore’un Banvit’i, peşi sıra ardına birbirinden güçlü takımları mağlup ederek şampiyon oldu ve adeta tarih yazdı. Theodore, bu tarihi başarı hakkında; “Anadolu Efes’i tebrik ederim, harika bir maç çıkarttılar. Ancak biz çok sıkı çalışıyoruz, Çok iyi bir takımımız var, Çok iyi bir koç ekibine sahibiz, Çok iyi bir yönetime sahibiz. Kısacası kulüp bünyesindeki herkes harika. Biz en başından beri bu turnuvayı kazanabileceğimizi biliyorduk. Tüm sezon boyunca EuroLeague takımlarına karşı harika bir performans gösterdik. Bu kupada karşılaşabileceğimiz tüm takımları yenebileceğimizi biliyorduk ki zaten onları yenmeyi başarmıştık. Sadece Beşiktaş Sompo Japan’a yenilmiştik ve turnuvanın ilk maçında da onları yenmemiz gerektiğini biliyorduk. Onları ilk maçta yendiğimiz için mutluyuz ama asıl şampiyon olduğumuz için çok mutluyuz. Çok iyi takımları devirdik ve bu hedefimizi başardık. Şimdi Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne ve Türkiye Ligi’ne konsantre olup buralarda elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Banvit koçu Saso Filipovski, Türkiye Kupası’na gelmeden önce “Bizim bir rüyamız var.” demişti ve kupa boyunca da bu söylemini tekrarlamıştı. Şimdi o rüya gerçek oldu ve Banvit kupayı müzesine götürmeyi başardı. Theodore, takımının hedefleri hakkında; “Bizim ilk hedefimiz lige doğru bir şekilde başlayabilmekti. Sıkı çalıştık, doğru şekilde oynadık. Takım oyunu oynamaya çalışıyoruz. Üst seviyede rekabet etmek istiyoruz. Bence sezona da çok iyi bir başlangıç yaptık. Ligin ilk devresinin ardından harika bir pozisyondayız. Şimdi buraya geldik ve kupayı da kazanmayı başardık. Bir sonraki hedefimiz ise Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak ve Türkiye Ligi’ni iyi bir şekilde bitirerek playofflar için sağlam bir yer edinmek.” şeklinde konuştu.

Bandırma ekibi daha önce birkaç kez daha kupaya yaklaşmayı başarsa da sonuç istendiği gibi olmamıştı. Ancak Theodore, Banvit’in bu makus kaderini değiştirdi ve kupayı kazandırmayı başardı. Üstelik sezon başından bu yana inanılmaz bir seviyede performans gösteriyor ve basketbolseverleri kendisine hayran bırakmayı sürdürüyor. 27 yaşındaki oyun kurucu, bu performansı hakkında ne düşünüyor? Theodore, kendi performansını “Bu fırsat için minnettarım. Bu sezon başlarken birçok şeyi kanıtlamak istiyordum. İnsanlara Avrupa’nın en iyi oyun kurucularından biri hatta Avrupa’nın en iyi oyun kurucusu olduğunu göstermek istiyordum. Şimdi ise çok yüksek bir seviyede oynadığımı düşünüyorum. Bu başarımda takım arkadaşlarım çok çok büyük pay sahibi çünkü bana çok güveniyorlar, sahada yapabildiğim şeyleri üst seviyede yapabilmeme izin veriyorlar. Beni çok destekliyorlar. Onlara çok çok teşekkür ederim çünkü onlar olmadan ben bir hiçim.” şeklinde değerlendirdi.

Jordan Theodore, daha önce kişisel Twitter hesabından EuroLeague takımlarının birçoğunu yenebileceklerini iddia ederek oldukça yankı uyandıran bir açıklama yapmıştı. Ancak Theodore sadece konuşmakla kalmadı, bu söyleminin altını da doldurmayı başardı. Öyle ki Banvit, bu sezon şimdiye kadar EuroLeague’de oynayan takımlarla 8 kez karşılaştı ve kupa finalinde devirdikleri Anadolu Efes maçı da dahil bu karşılaşmaların 7’sinden galip ayrılmayı başardı! Yıldız oyuncu bu sözünün daha da sağlam bir şekilde arkasında: “Evet, bu sözümün arkasındayım! EuroLeague takımlarına karşı 7-1’iz. Üst seviyede oynadığımızı düşünüyorum. Doğruyu söylemek gerekirse ben kendime çok güveniyorum. Ben Avrupa’nın en iyi guardı olduğumu düşünüyorum. Beni ben yapan şeyler büyük yüreğim, her zaman üst seviyede olmak istemem ve hem kendimin hem de takım arkadaşlarımın herkesi yenebileceğini düşünmem.

Theodore’un bu sezonki muazzam performansı tabii ki Türk basketbol dünyasının fazlasıyla dikkatini çekti ve akıllara bir soruyu da beraberinde getirdi: Theodore Türkiye milli takımı için oynamayı düşünür mü? Biz de bu soruyu kendisine sorduk ve kupanın MVP’si de Türkiye milli takımı için davet gelmesi halinde milli takım forması giymek istediğini söyledi: “Türkiye milli takımı için oynamayı çok isterim. Henüz Türk pasaportum yok ama beni milli takımlarına isteyen ülkelerin tekliflerini değerlendirmek istiyorum. Menajerime de bu konuda bilgi verdim. Eğer milli takım için menajerimle konuşmak ve beni davet etmek isterlerse buna kesinlikle açığım.