Ateş Bakan (Hürriyet) : ‘‘Küçük İlçenin Büyük Takımı’’
Ateş Bakan (Hürriyet) : ‘‘Küçük İlçenin Büyük Takımı’’

Hürriyet yazarlarından Ateş Bakan’ın Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 18.haftasında Bandırma'da oynanan Banvit - Galatasaray Odeabank karşılaşmasından sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

Banvit - Galatasaray basketbol maçını izliyorum. Galatasaray, Barcelona’yı evinde yenerek Bandırma’ya gelmiş. Çok çekişmeli bir maç oluyor. İkinci yarı Banvit adına oyuna, Tolga Geçim ve Furkan Korkmaz girdi. Basketbol severler bilirler, ikisi de umut ile beklediğimiz yıldız adaylarımız.

Tolga, Banvit alt yapısından. 2.03 boyunda, fiziği ve kalitesi ile her şeyi yapabilecek bir delikanlı. Furkan göz bebeğimiz, NBA’nin yakın takibinde. Efes alt yapısından yetişme. Kulübünde yedek kulübesinde oturup sürekli havlu sallıyordu. Sezon ortasında Banvit kulübüne geçti.

Kısa özetten sonra maça dönelim; Tolga maçı,  12 sayı,8 ribaund,6 asist ile bitirdi. Furkan, 8 sayı attı 4 ribaund aldı. Maçı Banvit büyük fark ile kazandı. Bizlerde, bu iki genç oyuncumuzu kazandık.

***

Okben Ulubay ve Emircan Koşut’u bilir misiniz?

Az takip edenler için; Her ikisi de Efes alt yapısından yetişen, gelecek vaat eden gençlerimiz. Genç takımda oynama zamanları bittiğinde A takıma geçtiler. Efes’in hedefleri üst düzeyde olduğu için takımlarında süre alamadılar. Bu sezonun başında Yeşil Giresun takımına geçtiler.

Her ikisi de Yeşil Giresun takımının temel oyuncuları oldular. Basketbol severler, özellikle bu iki oyuncuyu izlemek üzere Yeşil Giresun’u takibe aldı. Emircan, 21 yaşında, 2,16 metre boyunda. Üç sayı bile atabilen özelliği var. Henüz zayıf. Yeşil Giresun’da tecrübe kazanmaya devam ediyor.

Okben Ulubay ise 2,01 metre boyunda, 20 yaşında. Bu yıl tam bir patlama yaptı. Ortalama 35 dakika süre aldı. Takımın lider oyuncusu oldu. Sonra? Darüşşafaka, hemen kaptı. Şimdi birkaç dakika süre alarak potayı görmeden, kulübede havlu sallıyor(!)

***

Niyetim; Efes’e, Darüşşafaka’ya veya aynı seviyede oynayan Fenerbahçe’ye kızmak değil. Onların işlevi başka. Onlar, Avrupa’nın zirvesine oynuyorlar ve ülkede, basketbolun tanınmasında en büyük pay sahipleri. O takımların işlevleri bu. Bu çocukların o takımlarda süre alması hiç kolay değil. Bu kulüplerde, 10 yaşından beri bu çocukları mürüvvetini görmek için yetiştirmişler, kolay kolay bir başka kulübe veremiyorlar.

Haklılar... Ne yapmalı? Yeni Basketbol Federasyonumuz en önemli görevi; Ligin seviyesini düşürmeden, gençlerimizin sorumluluk ve süre alacakları kulüplerde oynamasını sağlamak olmalı! Çözüm kolay değil ama mutlak yapılmalı! Size küçük ilçenin büyük kulübü, Banvit’i anlatacaktım. Dağıldım. Esas görev, Gençlik ve Spor Bakanımız,  Akif Çağatay Kılıç’a düşüyor.

Sayın Bakanımıza naçizane tavsiyem; Basketbolu geliştirmek mi istiyor;

Banvit kulübünü inceletsin.

 

Futbolu geliştirmek mi istiyor; Altınordu kulübünü mercek altına alsın.

 

Gençlerimize yön vermek isteyen tüm kurumlara tavsiyemde şudur ki,

 

Spora yönelen gençten zarar gelmez!

 

Terörist çıkmaz!

 

Serseri çıkmaz!

 

Uyuşturucu bağımlısı çıkmaz!

***

Altınordu’yu eski yazılarımda çok anlatmıştım.

Biraz, o küçük Bandırma’nın, büyük kulübü Banvit’i anlatayım.

Bandırma’nın nüfusu 140.000 kişi.

Banvit’in salonu, 3.000 kişi. Her maçında salon doluyor.

İlçenin hem gurur kaynağı, hem de en büyük eğlencesi.

 

Şimdi sıkı durun;

 

Bu küçük kasabanın, küçük bütçeli büyük takımı;

  • Avrupa’nın en değerli liginde dördüncü sırada yer alıyor.
  • Şampiyonlar liginde yoluna devam ediyor.
  • Türkiye Kupasının çeyrek finalistlerinden biri.

Bunlar önemli ama esas benim değer verdiğim konulara geçeyim;

  • Geçen yılın; Gençlerde Türkiye üçüncüsü, Yıldızlarda Türkiye Şampiyonu, Küçükler kategorisinde Türkiye ikincisi.
  • Bir pilot takımları var. Adı Bandırma Kırmızı. Birinci ligde mücadele ediyor. Yaş ortalaması 20.
  • 12 yaşından başlayarak tüm yaş guruplarında takımları var. Ülkede ve yakın coğrafyada gelecek vaat eden çocukları izliyorlar. Alabildiklerini, Bandırma’ya, “Basketbol Kasabasına” getiriyorlar. Basketbol, okul ve sosyal eğitim veriyorlar.
  • Genç yaşı dolan çocuklar, Bandırma Kırmızı’da oynamaya başlıyor.
  • Bandırma Kırmızı da pişiriyorlar, Banvit’te oynatıyorlar. O seviyeye gelmemiş diğer genç oyuncuları ise Türkiye’deki diğer kulüplere veriyorlar.

Maç salonunun yani sıra, alt yapı oyuncuları için lojman, yemekhane, etüt salonları, sosyal aktivite alanları, sağlık merkezleri ile antrenman salonları var.

Çocukların ailesi çocuklarını görmek için geldiklerinde, onları yatakhanelerde ağırlayacak yerleri var.

Genç, bilimsel çalıştırıcıları var. Yetmez; Bandırma’daki İlkokul çağındaki kızların eğitimi için yaptıkları sosyal projeleri var. 140 bin nüfuslu bir ilçe, orta ölçekli bir sanayi gurubu, özverili insanlar; Mütevazı bir bütçe ile ülkeye verdikleri hizmete bakar mısınız?

 

İşte size model!

****

Anlatabildim mi Sayın Bakanım. Bir model kurulacak ise işte size Banvit. Veya Altınordu.

Destek verilecekse işte siz iki tane çok güzel model.

“Kulübün kendisine destek verelim” demiyorum. Haksız rekabet olur.

Modele destek verelim.

Genç oyucu üretenlere para kazandıran bir sistem kuralım. Teşvik edelim. Teknik insan kaynağı sağlayalım ve eğitelim diyorum.

Yapılmış bir tane şehir stadının maliyeti ile Banvit gibi oyuncu yetiştiren 1000 tane kulübe destek verebilirsiniz.

Ben kendi görevimi yapayım.

O güzel ilçenin güzel kulübüne, Banvit Başkanı Özkan Kılıç’a;

Türk sporuna verdikleri katkılar için teşekkür edeyim…