Banvit Basketbol Akademi Kurucularından Öncü Kılıç : ''Herkesin Yürüdüğü Yoldan Yürümüyoruz.''
Banvit Basketbol Akademi Kurucularından Öncü Kılıç : ''Herkesin Yürüdüğü Yoldan Yürümüyoruz.''

Banvit Basketbol Akademi Kurucusu Öncü Kılıç ilk olarak İzmir’de gerçekleştirilen proje ile ilgili olarak sitemize önemli açıklamalarda bulundu.

Banvit markasının gücü ile İzmir’deki gençlik enerjisini bir araya getiren Banvit Basketbol Akademi’nin startı, Ekim ayında verildi. Özel Türk Koleji’nin Bornova ve Güzelyalı’daki Salonları’nın yanı sıra Çamlaraltı Koleji ve Bornova’daki Atatürk Spor Salonu’ndaki eğitimlere katılan sayısı bir ay gibi kısa bir sürede 300’e ulaştı.

İZMİR, ÇOK ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL

“İzmir, basketbol açısından çok ciddi bir potansiyele sahip ancak bunun yeterince kullanılmadığını düşünüyoruz” diyen Banvit Basketbol Akademi Kurucusu Öncü Kılıç ile www.altyapibasket.com olarak “farklı” olanı konuşmak üzere bir araya geldik. İstanbul Kültür Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan, 1999-2015 yılları arasında 6 sene lisanslı basketbolcu olarak forma giyen Öncü Kılıç, “Türkiye’deki basketbol okulları mantalitesini değiştirecek kadar iddialıyız” dedi.

BANVİT, ÇOK GÜÇLÜ BİR MARKA

Banvit’in hem kendi sektöründe hem de basketbolda ülkemizin çok önemli bir markası olduğunu özellikle vurgulayan Kılıç, “Bu markanın gücü ile İzmir’deki enerjiden büyük bir sinerji yaratmak için yola çıktık. Herkesin yürüdüğü yoldan yürürsek, herkesin ulaştığı yere varacağımızı çok iyi bildiğimiz için kendimize yeni bir yol yaptık” diye konuştu.

6 OYUNCUYA 1 ANTRENÖR

Banvit Basketbol Akademi’nin, bilinen tüm basketbol okulları organizasyonlarından çok farklı şekilde konumlandırıldığının altını çizen Kılıç, “Oyuncularımızın fiziksel gelişimlerini takip ediyor, yaş gruplarına özel antrenman programlarıyla çalışıyor, 6 oyuncuya 1 antrenör ve 1 çocuğa 2 top vererek adeta özel ders gibi bir düzende eğitim veriyoruz. Yetişme çağındaki bir sporcunun oyundan spora, aktif spordan profesyonelliğe geçerken yaşadığı süreçte topla temasının maksimum düzeye çıkarıyoruz” yorumu yaptı.

İZMİR BİZE GÜÇ VERDİ

Bu sürecin beslenme ve psikoloji seminerleriyle devam edeceğini ve kişisel disiplin üzerine çalışmaların başlayacağını söyleyen Kılıç, “Velinin gözünü boyamak yerine çocuğun spora odaklanmasını sağlayacak bir yapıda, kendi açtığımız yolda yürüyoruz. Kısa bir sürede İzmir’de 300 çocuğa ulaşmamız, yaptığımız doğru işlerin kamuoyu tarafından da doğru anlaşıldığını gösteriyor ki, bu bizi çok mutlu ediyor. İzmir bize güç verdi. Şimdi bu gücü yavaş yavaş önce Ege Bölgesi’ne ardından da ülkemiz geneline yayacağız. Hedefimiz, 2 yıl gibi bir süreçte ülkemizin en geniş kapsamlı basketbol okulları organizasyonunu kurmak” dedi.

YARIŞMACI TAKIMLAR KURULACAK

Bir sonraki adımda yarışmacı takımlar kuracaklarını da ifade eden Kılıç, “Sadece İzmir değil, bir süre sonra basketbol akademi açtığımız her ilde yaş gruplarına göre yarışmacı bayan ve erkek takımları kuracağız. Bu da oyundan spora yönelttiğimiz çocukları, spordan profesyonelliğe geçişini sağlayacak. Diğer yandan da Türk basketboluna ve Banvit’e yepyeni oyuncular kazandırarak tepe misyonumuza ulaşacağız” diye konuştu.

AMERİKA’YI YENİDEN KEŞFE GEREK YOK

“80 milyon nüfusa sahip bir ülkeden dünya çapında basketbol yıldızı yetişmiyorsa durup kimin nerede hata yaptığına bakmakta fayda var” diyen Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütün bestecilerin Avusturya’dan çıkması yüzyıllardır süregelen bir rastlantı olamaz. Eğer siz hedefinizi buna göre belirler, şartları ona göre hazırlar ve bunu sistematik bir biçimde yerine getirirseniz, istediğiniz hedefe ulaşırsınız. Futbolda Altınordu’nun yaptıkları, Amerika’yı yeniden keşfetmek değil, kimsenin bir şey yapmadığı ortamda doğruları yapmaktır. Biz de basketbolda bu sisteme hayat kazandıracağız. Çükü, Türk basketbolunun gelişimine gerçekten çok büyük değer ve önem veriyoruz.” dedi.